Bases | Participa | Premis| Calendari | Llistat de Participants | Treballs Publicats | Notícies | Històric del concurs | Contacte i Faq | Publica
Moltes gràcies a tots i totes per assistir ahir al lliurament de premis de Ficcions celebrat a l'Espai Jove La Fontana de Gràcia

EL GRUP LETTERMAN DEL COL.LEGI KOSTKA - JESUÏTES DE GRÀCIA DE BARCELONA FORMAT PER ÒSCAR ESCOLANO, XAVIER LONGÁS I INÉS MARÍN GUANYA EL PRIMER PREMI DE FICCIONS


En paraules del jurat la història In memoriam ha guanyat per "un relat d'una sorprenent maduresa, que dosifica el ritme narratiu (fins arribar al final sorpresa) amb una elegància poc habitual i anticipa el que podria arribar a ser una veu literària amb molta personalitat. De la qual és indestriable el domini indiscutible del material d'escriptura, és a dir, la llengua. Una felicitació molt sincera".


El segon premi ha sigut per al grup HOLMES format per Maria Martínez de l'IES de Balaguer, per la seva història No marxis, Júlia "un text intens i molt potent on es creuen dos narradors protagonistes que, en primera persona i en temps present, relaten el que succeeix en un instant d'impacte on la mort ofereix la seva cara més crua"

També es van lliurar els premis a la Millor Història de la Ciutat de Barcelona en aquest cas el premi va ser ex aequo entre el grup Manereos format per Manel Vázquez de l'IES Jaume Balmes amb Llums perdudes per "una escriptura madura i brillant on l'autor ens submergeix en un ball narratiu amb ritmes poètics, on realitat i fantasia s'uneixen per presentar-nos una revisió del conte del Peter Pan i la Wendoline, original i actual, que ens deixa amb un somriure als llavis en forma de cor".

I el grup East of Eden format per Camila Hope i Lisa Matamala de l'Escola IPSE de Barcelona amb La sang és més freda que la mel "perquè han construït una història rodona que transporta ala lector per els diversos estats anímics del seu protagonista. Un text fresc que passa de l'alegria al drama, amb apunts de misteri, pinzellades de romanticisme i un final que deixa al lector en estat de xoc".


Finalment es van lliurar els premis territorials i els diplomes als finalistes d'aquesta edició.


PREMI POPULAR:

Grup Ganomar  format per Gabriel i Martín Magaña i Noelia Moreno del Col·legi Chiner Villarroya - València


PREMI ESPECIAL CIUTAT DE BARCELONA :

Grup Manereos  format per Manel Vázquez de l'IES Jaume Balmes - Barcelona
Grup East of Eden  format per Camila Hope i Lisa Matamala de l'Escola IPSE - Barcelona


PREMIS TERRITORIALS :

Baix Llobregat: Grup Tiger Power format per Júlia Masa i Andrea Moraleda

Barcelonès: Grup cafiag  format per Carles i Glòria Figuerola

Catalunya Central: Grup EseHRdobleGze  format per Samuel Roldán i Helena Gallego

Eivissa: Grup QUEENS.COM format per Mariam Bouchaniata, Oana Andorca i Coral Heredia

Girona: Grup Winter  format per Zoubida Azfan

Mallorca: Grup bamaco format  per Concha Català, Bàbara Sánchez-Cantalejo i Mª del Mar Valdés

*Mallorca: Grup papaia2001 format per Maria Magdalena Ballester i Bartomeu Payeras

Penedès: Grup ppaf format per Pol Fernández i Pau Acedo

Pirineus: Grup Projecte Catherine format per Mireia Llardén

Tarragona: Grup Mary Carrie format per Mari Carmen Gallego

Terres de l'Ebre: Grup aligual format per Ainhoa Carles i Iraïs Garcés

Vallès Occidental: Grup Kawaï Potatoe format per Iván Tubella

Vallès Oriental: Grup Baró Vermell format per Adrià Barceló

* premi ex aequo

FINALISTES:

Grup abelolivares format per Abel Olivares

Grup almamo format per Alba Marco, Maria Bernal i Montserrat M. Rovira

Grup Lapauchis format per Laia Salvatella i Paula Gallardo

Grup santlluislligadasa format per Albert Lligadas

Grup santlluismarp format per Pol Rabanal i Arnau Morera

Grup santlluisponsa format per Adrián Pons

Grup naiara.c.r format per Naiara Campos

Grup Paulatinament format per Paula Martínez

Grup MAROLGA format per Mar Bosch i Olga Catalán

Grup belenvq_canigo format per Belén Vidal-Quadras

Grup Carmen Moína Canigó format per Carmen Moína

Grup Chawton format per Inés Jordán

Grup mcampmanycanigo format per Maria Campmany

Grup _mariapiedra_ format per Maria Piedra

Grup martamm4 format per Marta Miera

Grup laura_codina format per Laura Codina

Grup Joan Martínez format per Joan Martínez

Grup nico.bor1926 format per Nico Borras

Grup fred&george format per Nora Torrent i Aina Sanz

Grup Apolo 11 format per Naia Terra

Grup Holden Caulfield format per Anna Riu

Grup irinacastella format per Irina Castellà

Grup American Boys format per Erik Cubeles i Joan Florit

Grup sallemanresa3 format per Gerard Pessarrodona

Grup sallemanresa5 format per Paula Amor, Marina Roig i Rosa Vidal

Grup sallemanresa8 format per Arianda Sala i Clàudia Vila

Grup Eric Vílchez format per Eric Vílchez

Grup R.O. Serra format per Roser Obradors

Grup elenaametllerllovet format per Elena Ametller

Grup Jordi Huix Torres format per Jordi Huix

Grup Errapepé format per Raül Pastó

Grup Mateu Farré T. format per Mateu Farré

Grup MartaCaula_11 format per Marta Caula

Grup LANE format per Laura Buerrueco, Andrea Capdevila i Nerea Chavero

Grup Tània_01 format per Tània Guiu

Grup David T. format per David Talavera

Grup Nowarma format per Ainhoa Arcas

Grup Tumblrgirls format per Ana Torres, Núria González i Sandra Moreno

Grup LittlePanda format per Noelia Perálvarez

Grup Pau Martí format per Pau Martí

Grup JúliaiNeus format per Júlia Capella i Neus Gil

Grup ClàudiaSo2707 format per Clàudia Soriano

Grup joannarque format per Joana Arqué

Grup melchorsoluciones format per Jordi Melchor i Nerea Mauri

Grup leccom format per Anna del Retiro

Grup XÈNIA_VALERO format per Xènia Valero

Grup El Loiro format per Oriol de Dios

Grup maccam format per Carme Barceló, Andrea Morey i Miquel Lozano

Grup Vives format per Lluís Victory, Maria Garau i Paula Lumbreras

 

 

Moltes gràcies a tots i FELICITATS!




Informació del lliurament de premis al País Valencià i Menorca:


Us recordem que degut a l'èxit de participació, el lliurament de premis es celebrarà a:


Participants del País Valencià: a València (Centre Cultura Contemporània Octubre, 31 de maig a les 17:00 hores)


Participants de Menorca: a Menorca (el proper 15 de juny, lloc pendent de confirmar)



El 10 de maig s'ha celebrat a Palma el lliurament de premis de Mallorca i Eivissa.
 



A tots els finalistes els hi enviarem un mail amb tota la informació necessària per poder venir a la Final de Ficcions

Us deixem el Link on podreu llegir tots els 1.236 primers capítols que participen al concurs d'enguany



Recordeu que ens podeu seguir al Facebook i al Twitter per assabentar-vos
de les darreres novetats del concurs!!

 





TRIA EL TEU INICI
La noia del tren
PAULA HAWKINS  684 grups
La sang és més dolça que la mel
JOSEP TORRENT  473 grups
Pluja Negra
FLAVIO SORIGA  212 grups
Nou dies d’abril
JORDI SIERRA I FABRA  140 grups
Catherine
PATRICK MODIANO  472 grups
ELS ÚLTIMS PUBLICATS
CAPÍTOL 1
P430
Capítol 3:
7 d’abril

El doctor es va presentar a l’habitació de la Teresina a les 10 del matí. Tenia un semblant preocupat i molt seriós. En veure’l, es va incorporar del llit i el doctor la va saludar.

-Bon dia Teresina. Tenc els resultats de les darreres anàlisis.
-Estic fatal,
Llegir més

LAIAOH17
Capítol 3: Catherine Miller
-Ei pots quedar? – diu el missatge de l’Erick
-No, ara començarà la classe d’iniciació que jo dirigeixo
-Quan dura?
-No, ho sento no puc avui de veritat, millor demà pel matí que tinc una hora lliure
-D’acord, t’espero dema a la 17
I aquí es va cavar la conversa, el veia molt interessat, havia passat el
Llegir més
CONSELLS DELS EXPERTS
RECURSOS PEDAGÒGICS


INICIA SESSIÓ
Grup 
Contrasenya 
No recordo la contrasenya
PARTICIPANTS3204
Usuaris registrats
VIDEO


Bases | Participa | Premis| Calendari | Llistat de Participants | Treballs Publicats | Notícies | Històric del concurs | Contacte i Faq
Organitza




Amb el suport de:




Amb la col·laboració de:

                  

[Web creada per Duma Interactiva]